Na úvod
Servis a revize
Resuscitace
Technické ventily
Blog
Kontakty
Blíží se Světový den CHOPN

08.11.2016

Lidí trpících takzvanou chronickou obstrukční nemocí plic (CHOPN), jejíž příčinou je v první řadě kouření, v ČR stále přibývá. Světový den CHOPN připadá na 20. listopadu.
Blíží se Světový den CHOPN

CHOPN je obstrukce, tedy ucpávání dýchacích cest, které je způsobené chronickým zánětem průdušek nebo plicní rozedmou. V ČR touto chorobou trpí kolem 2 milionů lidí. Nemocných bohužel stále přibývá. Kuřáků neubývá a vlivy venkovního prostředí jsou čím dál horší. Zplodiny z výfukových plynů a znečištěné ovzduší nemoci přispívají.

 

Hlavní příčinou nemoci je kouření

Zplodiny z cigaret naleptávají plicní sklípky natolik, že plíce nejsou schopny normálně fungovat. Nejen cigaretové zplodiny, ale i zplodiny z dýmek a doutníků patří do nejrizikovějších faktorů. Postižení kašlou a zadýchávají se, a to nejprve jen při námaze, v pokročilejším stadiu choroby mají vážné potíže s dechem i v klidu.

 

Aby nemocný zlepšil svůj zdravotní stav, pak musí přestat s kouřením. Léčba pak probíhá medikamenty, inhalacemi, intenzivní dechouvou rehabilitací nebo i chirurgickým zákrokem.

CHOPN a rakovina plic patří k nejčastějším plicním chorobám

Obě nemoci jsou podmíněny kouřením. V ČR kouří miliony lidí nad 18 let.

 

 

Specializujeme se na výrobu a prodej kyslíkových přístrojů vhodných pro pacienty trpící CHOPN

Kyslíkové koncentrátory slouží ke zmírnění příznaků CHOPN a k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci, neboť kyslík je považovaný za léčivo. Ze široké nabídky koncentrátorů kyslíku v e-shopu SZO.cz si zvláštní pozornost zaslouží velice tichý přístroj Německého výrobce PHILIPS Respironics: generátor kyslíku EVERFLO, při jehož používání může pacient i spát.

 

Velmi zajímavým mobilním kyslíkovým přístrojem je také kyslíkový koncentrátor s ionizátorem, který můžete napájet i v autě. Přístroj generuje kvalitní až 90 % kyslík OBOHACENÝ ANIONTY a pomocí inhalátoru DÝCHÁTE ČISTÝ a ZVLHČENÝ VZDUCH zbavený prachu, alergenů a bakterií.

 

Oxygenoterapie je léčba CHOPN pomocí inhalace kyslíku

Dlouhodobá domácí oxygenoterapie (DDOT) je terapií s těmito cíli: zmírnění příznaků, zabránění progrese onemocnění, prevence exacerbací, zlepšení celkového stavu a fyzické výkonnosti a snížení úmrtnosti. Bezpodmínečným předpokladem pro úspěšnou terapii je definitivní konec s kouřením!

Domácí oxygenoterapie

Oxygenoterapie je léčba pomocí inhalace kyslíku, který je považován za léčivo. Tato terapie pomáhá nemocným s plicními i mimoplicními chorobami, zlepšuje kvalitu jejich života a prodlužuje dobu přežití. Oxygenoterapii ordinuje lékař, který nařizuje koncentraci, míru průtoku kyslíku (litry za minutu) i způsob podání nemocnému. Pouze v akutních nevyhnutelných případech může podání naordinovat zdravotní sestra. Podmínkou je dostatečná ventilace pacienta (musí být funkční dýchací svaly, jinak za nemocného musí dýchat přístroj), kyslík vysušuje sliznice dýchacích cest (musí se podávat zvlhčený).

 

Pokud mají pacienti chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v rozvinutém stádiu, tzn. ve 3 nebo 4 stádiu, jsou životně odkázáni na podávání oxygenoterapie, dýchání zvlhčeného kyslíku po dobu 16 hodin. Někteří jedinci musí v tom nejrozvinutějším stádiu CHOPN dýchat zvlhčený kyslík dokonce prakticky nepřetržitě 24 hodin denně. Pro takové pacienty, pokud nechtějí být odkázáni na nemocniční léčbu a pobyt ve zdravotnickém zařízení, jsou vhodné kyslíkové koncentrátory, což jsou vlastně elektrické generátory kyslíku, které se mohou a dají využívat v domácím prostředí.

 

Ve všech stadií CHOPN se u pacienta zjišťuje sycení krve kyslíkem (saturace). Saturaci kyslíkem lze změřit pomocí pulzního oxymetru, což je medicinský přístroj monitorující množství kyslíku v krvi.

Přejeme vám všem pevné zdraví!

Společnost KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o

 


 

 

 


 


Navštivte partnerské weby